21 października, 2016

Ewangelia według św. Marka

Czas trwania: 108 minut

Czas spisania ewangelii to przełom 50/60-tych lat. Prawdopodobnie Marek nie był naocznym świadkiem opisanych przez siebie wydarzeń. Spisał je na podstawie tego co usłyszał od apostoła Piotra. W swoim sprawozdaniu opisuje nie tylko mowę, lecz także czyny Jezusa. Ewangelia została napisana z myślą o czytelniku rzymskim.

Pierwsze imię Marka to Jan jak czytamy w Dz. Ap 13,5. Jego matka miała na imię Maria (Dz. Ap 12,12) i był siostrzeńcem Barnaby (Kol 4,10). Marek współpracował z Pawłem i Barnabą (Dz. Ap 13,5.13) z Barnabą (Dz. Ap 15,39-40), w 62 r. znowu z Pawłem (Kol 4,10; 1Tym 4,1) i ok. 64 r. z Piotrem (1 Piotra 5,13).

Marek ukazuje Jezusa jako Człowieka czynu, człowieka z misją, który działa. Sprawozdanie Marka jest zwięzłe i utrzymane w szybkim tempie – żywe, barwne i dynamiczne. Z wszystkich czterech, ewangelia Marka jest najkrótsza. Wielu z uczonych uważa, że Marek był jednym z pierwszych, którzy napisali ewangelię lecz nie można tego całkowicie potwierdzić.

 

Ważny Komunikat

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy się na modlitwie w 15. rocznicę przejścia Jana Pawła II do domu Ojca

Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej Królowej Polski w Huddersfield zaprasza do oglądania transmisji na żywo z Mszy Świętej w dniu 05 Kwietnia 2020 r. o godz. 11:15.
– proszę udostępnij rodzinie i znajomym.

Polskie Msze Święte w Telewizji i Radiu:

Modlitwy na czas epidemii

Zawierzenie Anglii Matce Bozej 29 marca 2020 w jezyku angielskim

LIST KSIĘDZA BISKUPA MARCUSA STOCK DIECEZJA LEEDS W JĘZYKU ANGIELSKIM – URYWKI – BARDZO WAŻNE

PROŚBA DO PARAFIAN
Zachęcamy naszych parafian aby w tym trudnym czasie,w miarę swoich możliwości, aktywnie wspierali finansowo naszą parafię, abyśmy mogli zachować płynność finansową. Ofiary można składać przelewem lub czekiem na PCM HUDDERSFIELD,  sort code: 30-94-57  numer konta : 00619953 z dopiskiem TACA lub GIFT AID.  Czeki prosimy wypisywac na PCM HUDDERSFIELD. Dziękujemy za zrozumienie oraz wszelkie ofiary.
Bóg zapłać.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE ZNAJDUJĄ SIĘ W DZIALE AKTUALNOŚCI

W związku z decyzjami Rządu Brytyjskiego i Władz Kościelnych, od 23 Marca kościół pozostaje zamknięty aż do odwołania. W obecnej sytuacji nie ma możliwości na prywatną modlitwę w kościele.