21 października, 2016

Ewangelia według św. Marka

Czas trwania: 108 minut

Czas spisania ewangelii to przełom 50/60-tych lat. Prawdopodobnie Marek nie był naocznym świadkiem opisanych przez siebie wydarzeń. Spisał je na podstawie tego co usłyszał od apostoła Piotra. W swoim sprawozdaniu opisuje nie tylko mowę, lecz także czyny Jezusa. Ewangelia została napisana z myślą o czytelniku rzymskim.

Pierwsze imię Marka to Jan jak czytamy w Dz. Ap 13,5. Jego matka miała na imię Maria (Dz. Ap 12,12) i był siostrzeńcem Barnaby (Kol 4,10). Marek współpracował z Pawłem i Barnabą (Dz. Ap 13,5.13) z Barnabą (Dz. Ap 15,39-40), w 62 r. znowu z Pawłem (Kol 4,10; 1Tym 4,1) i ok. 64 r. z Piotrem (1 Piotra 5,13).

Marek ukazuje Jezusa jako Człowieka czynu, człowieka z misją, który działa. Sprawozdanie Marka jest zwięzłe i utrzymane w szybkim tempie – żywe, barwne i dynamiczne. Z wszystkich czterech, ewangelia Marka jest najkrótsza. Wielu z uczonych uważa, że Marek był jednym z pierwszych, którzy napisali ewangelię lecz nie można tego całkowicie potwierdzić.